Kategorie

Znajdź przesyłkę

Kliknij w link aby wyszukać swoją paczkę w GLS

Ergonomia miejsca pracy

Ergonomia miejsca pracy, czyli co zrobić aby się nie męczyć

Pracuj zdrowo i komfortowo używając ergonomicznie zaprojektowanych produktów. Ponad 50% Polaków w wieku produkcyjnym spędza około 8 godzin przed ekranem monitora. Większość z nich wie już, że taka praca może wiązać się z poważnymi dolegliwościami fizycznymi. Bóle pleców, barków, ogólne zmęczenie, sztywnienie karku, drętwienie palców i ból przy zginaniu nadgarstka czy też pieczenie oczu to najczęstsze problemy. Mogą one być spowodowane nieprawidłowo zaprojektowanym stanowiskiem pracy.


Zawsze pracując przy komputerze pamiętaj o :
  1. Wysokość blatu pod monitor, blatu pod klawiaturę oraz wysokość siedziska powinny być tak skonfigurowane, by pozwalały na obserwację monitora pod kątem 20 – 50° oraz zachowanie przynajmniej kąta prostego między ramieniem a przedramieniem podczas pisania na klawiaturze (zalecany jest kąt lekko rozwarty 105°). Taka konfiguracja uchroni nas przed przyjmowaniem nienaturalnych, wymuszonych pozycji, minimalizuje obciążenie układu mięśniowo – szkieletowego oraz ogranicza mikrourazy związane z wykonywaniem tych samych, powtarzalnych ruchów (powstających przy pracy myszką i pisaniu na klawiaturze).
  2. Biurko powinno mieć odpowiednią wysokość dopasowaną do wzrostu użytkownika. Przyjmuje się za optymalną możliwość regulacji wysokość blatu w granicach 60-70 cm od podłogi.
  3. Równie ważna jak wysokość jest odpowiednia ilość miejsca pod biurkiem na nogi - głębokość ok. 60-70 cm i szerokość 70 - 80 cm. Sytuacja, gdy kolanami dotykamy do barierki ograniczającej/tyłu biurka lub kłębowiska kabli jest po prostu niebezpieczna, może powodować urazy i zmusza nas do przyjmowania nienaturalnej pozycji, zwiększa napięcie mięśni.
  4. Fotel powinien być stabilny - pięcioramienny, obrotowy, mieć regulację wysokości i oparcie dla przedramion (najlepsze fotele mają także osobną regulację wysokości podłokietników). Stały kąt oparcia krzesła powinien wynosić ok. 10° odchylenia w tył od pionu, a jego zakres regulacji: 5° do przodu i 30° do tyłu. Oparcie powinno być ukształtowane zgodnie z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa, tak aby zapewniało odpowiednie podparcie i wygodę użytkowania.
  5. Regulując wysokość fotela pamiętaj, że stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę. Nogi w pozycji siedzącej powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym.
  6. Siedząc trzymaj głowę prosto tak, aby szyja nie była wygięta i nie powodowało to zniekształceń w odcinku szyjnym kręgosłupa.
  7. Opieraj się plecami o oparcie fotela, aby nie powodować zmęczenia kręgosłupa.
  8. Łokcie powinny być zgięte pod kątem min. 90° (zalecany jest kąt lekko rozwarty 105°), oparte o poręcze fotela, aby nie obciążać dodatkowo pleców.
  9. Ustaw klawiaturę nisko tak, aby nie powodować zgięcia rąk w nadgarstkach. Jeżeli nie jest to możliwe zamontuj na odpowiedniej wysokości szufladę na klawiaturę.
  10. Stopy trzymaj ustawione swobodnie i płasko na podłodze - w razie potrzeby zawsze stosuj podnóżek z regulowaną wysokością i kątem nachylenia.
  11. Jeżeli w pozycji siedzącej uda i miejsca pod kolanami uciskają o krawędź krzesła zastosowanie podnóżka jest konieczne. Ucisk na tętnice udowe może być przyczyną poważnych zaburzeń krążenia. 
  12. PAMIĘTAJ! Przysługujące ci 5 minutowe przerwy co godzinę pracy wykorzystaj na odpoczynek i "rozprostowanie kości". Wstań od biurka, wyciągnij się, zrób kilka drobnych ćwiczeń.
  13. Postaraj się ograniczyć czas spędzany przy komputerze. Jeżeli będziesz pracować zbyt długo ponad możliwości swojego organizmu nie pomogą ani prawidłowa postawa, ani ćwiczenia, ergonomiczne meble i sprzęt komputerowy.
  14. Staraj się regularnie uprawiać jakiś ogólnorozwojowy sport. Wzmacniając mięśnie sprawiasz, że są one mniej podatne na urazy.